Ta-şan Döner 8,1/10

14 Eylül 2012 Cuma günü Ta-şan Döner’e gittik

Adres:  Arifiye Mh. Belediye Sk. No:2/65 ESKİŞEHİR

Telefon: 0 222 221 13 14

Web: http://www.tasandoner.net

Nuri: Öncelikle Eskişehir’i bilmeyenler için Ta-şan dönere nasıl gidilir, kısa bir adres tarifi yaparak onu belirteyim. Belediye Tramvay durağından Taşbaşı çarşısı istikametinde 2 dakika yürünürse Taşbaşı Çarşısına girmeden sağda, köşede yer alan Taş-an Döner rahatlıkla görülecektir.

Ta-şan döner Eskişehirlilerin rağbet gösterdiği, tanınmış, nezih bir dönerci. Biz geniş ve ferah üst katında oturmayı tercih ettik. Masadaki turşuları tozdan korumak için küçük küçük, ağzı kapalı poşetlere koymuşlar. Oturur oturmaz gördüm ve takdirle karşıladım. Bol çeşitli baharatlık da gözümden kaçmadı. Bu meşhur dönercinin en güzel yönü, belki de onu diğerlerinden farklı kılan yönü; fiyatların grama endeksli oluşu. Deyim yerindeyse üç kuruşa satılan “döner”lerin Türk kültürünün bu eşsiz lezzetine itibar kaybettirdiği görüşündeyim. O yüzden Ta-şan Döner gibi bu işi ciddiyetle yapan işletmelere bir teşekkür borcumuzun olduğunu düşünüyorum. Hem makul fiyatlı hem lezzetli, sağlıklı et yemek bu devirde maalesef çok zor. Galiba lezzeti konusunda ipucu vermiş oldum. Evet, yani gerçekten çok lezzetli buldum döneri. Ben 50gr et İskender istedim. Pilavı, patates kızartması ve domates, maruluyla geldi. Salça, yağ dengesi tam istediğim gibiydi. Gerçi sormadım ama büyük ihtimalle etlerin de marine edildiğini düşünüyorum, çok hoş bir kokusu vardı. Ben son derece memnun bir şekilde ayrıldım Ta-şan dönerden.

Bizleri güler yüzle karşılayan işletme sahiplerine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Süha: Ta-şan Döner’i twitterdan bir takipçimiz geçen sezon söylemişti bize. Mutlaka gitmelisiniz demişti. Ta-şan Döner 1993’ten beri hizmet veren bir yer. Taşbaşı çarşısının girişinde. Önündeki küçük kapıdan girdiğimizde açıkçası biraz şaşırdım. Dışarıdan bu kadar büyük görünmüyordu. Üst katı ise çok daha büyük. Burada sadece döner var. Bazı yerlerde olduğu gibi döner, lahmacun, pide, kebap vs yok. Benim için çok önemli bu.  En iyi yaptıkları döner. İsterseniz et döner, isterseniz tavuk… Ayrıca döneri ekmek arasında, bazlama arasında, dürüm arasında ya da tabakta isteyebilirsiniz. Burada senin gibi benim de çok hoşuma giden bir uygulama vardı Nuri. Dönerleri nasıl isterseniz isteyin, gramla satılıyor. 50gr, 75gr, 100gr ya da 150gr seçenekleri mevcut. Ben 50gr bazlama et döner almama rağmen çok doydum. Yemeğe geçmeden detaylara bakalım.

İçerisi klimalı ve serin. Ferah bir yer. Dekorasyona özen gösterilmiş.  Masa üzerinde fotoğrafta da gördüğünüz gibi kapalı pipetler var. Baharatlık da benim çok hoşuma gitti. Uzun zamandır bazlama yemediğim için bazlama döner almaya karar verdim. Baharatları kullanmama gerek kalmadı. Çünkü dönerin lezzeti tam anlamıyla harikaydı. Kokusu, aroması çok güzeldi. Bazlama arasında olmasına rağmen tek tek bakarak yedim. Bazlama içinde rus salatası ve acı ezme vardı. Bunların da lezzetleri yerindeydi. Tuz yağ ve baharat dengesi çok başarılıydı. Gerçekten beğenerek yedim ve doydum.

LEZZET FİYAT-KALİTE AMBİYANS HİZMET
SÜHA 8 8 9 8
NURİ 8 9 7 8

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


beş + = 13