Seda Çibörek 7,9/10

1 Kasım 2012 Perşembe günü Seda Çibörek’e gittik.

Adres: İstasyon Cd. 37/A Gar Postanesi Karşısı Eskişehir

Telefon: 0222 233 5152

Web: www.sedacigborek.com

Süha: Eskişehir’de yaşayan hemen herkesin severek yediği Çibörek’in burada bir gelenek haline geldiğini söylemek pek de yanlış olmaz. İkimiz de Çibörek’i oldukça seviyoruz Nuri. Seda Çibörek izlenimlerini anlatır mısın?

Nuri: Bugünkü lezzet durağımız Seda Çibörek Eskişehir Garının hemen karşısında yer alıyor. Bu sebeple, bulunmasının ve ulaşılmasının kolay olduğunu söylemek istiyorum. Seda Çibörek’te çok da alışık olmadığımız bir ambiyans karşıladı bizi. Ben oldukça güzel ve samimi buldum. Bizim oturduğumuz masanın karşısındaki duvarda bazı fotoğraflar dikkatimi çekti. Seda Çibörek’in açılışında çekildiğini düşündüğüm fotoğrafta Eskişehirlilerin çok sevdiği Başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen’i gördüm. Ayrıca onun yanındaki fotoğraflarda da yine bazı ünlülerin fotoğrafları mevcuttu. Gittiğimiz lezzet duraklarında bu tarz fotoğraflarla karşılaşmak, ister istemez beklentilerimizi artırıyor. Bu tarz fotoğrafların, kişilerde doğru mekânda olduklarına dair bir güven hissi uyandırdığı da bir gerçek.

Biz Seda Çibörek’te birer porsiyon çibörek istedik. Fazla beklemeden çiböreklerimiz masamıza geldi. Burada standart bir porsiyonda 5 adet çibörek bulunuyor. Görünüş olarak oldukça başarılı buldum. Yağda kızarmasından ötürü çibörek her zaman hazırlanmasında ekstra özen gösterilmesi gereken bir yemek. Seda Çibörek’te de bu özen gösterilmiş, çibörekler oldukça güzel kızarmış. Burda çiböreklerin yanına da bazı baharatlarla harmanlanmış salçalı bir sos geliyor. Çibörekle birlikte gelen bu tarz aromatik soslar oldukça eğlenceli oluyor. Bizim için hoş vakit geçirdiğimiz bir yemek oldu.

Süha: Öncelikle gara yakın olması şehir merkezine de yakın olması anlamına geliyor. Bu bakımdan ulaşılması kolay bir yer. İçeri girer girmez sizi farklı bir ambiyans ve güler yüzlü çalışanlar karşılıyor. Dekorasyona değinmeden önce çibörek izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Burada sadece kıymalı, yani standart çibörek dışında peynirli çibörek de deneyebilirsiniz. Et yiyemeyen kişiler için alternatifin olması güzel. Ancak biz kıymalı sevdiğimiz için bir porsiyon normal çibörek istedik. Fiyat olarak gayet makul ve bir tabak doyurucu. İç harcının tuz ve karabiber dengesi çok yerindeydi. Kızartmada kullanılan yağın kaliteli olduğu renginden ve kokusundan anlaşılıyor. Hamuruna gelince usulüne uygun hazırlanmış, ince, yağ çekmeyen ve lezzetli bir çibörek yedik. Çibörek yanında salçalı baharatlı hafif acılı bir sos servis edildi. Bu sos da lezzetliydi.

Yine usulüne uygun olarak elle yenen bu yemek sonrası hemen ıslak mendillerin masamıza gelmesi beni mutlu etti.

Dekorasyona gelince, daha önce böyle bir dekorasyon görmedim. Çok hoşuma gitti, tamamen özgün bir tasarım yapılmış. Duvarda eskiye ait eşyalar bulunmakta. Masalar iste kazanların üzerine cam koyularak yapılmış. Bizim masamız büyük bakır tepsiye benziyordu. İçerisinde kurutulmuş deniz yıldızları ve kuru balıklar vardı. Göze hitap eden bu dekorasyon ambiyans puanını yükseltti benim için.

 

 

LEZZET FİYAT- KALİTE AMBİYANS HİZMET
SÜHA 8 8 8 8
NURİ  7  8  8 8

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 9 = seksen bir