Satı Annenin Mutfağı 9,1/10

19 Eylül 2012 Çarşamba günü Satı Annenin Mutfağı’na gittik.

Adres: Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi

Telefon: İç Hat: 1665, Dış hat: 0222 320 92 39

Web: http://www.satianneninmutfagi.com/

Süha: Satı Annenin Mutfağı ile ilgili neler düşünüyorsun Nuri, memnun kaldın mı buradan?

Nuri: Evet, ben son derece memnun bir şekilde ayrıldım Satı Annenin Mutfağından. Burası kesinlikle özel bir işletme. Uzun uzun sohbet etme imkânı bulduğumuz, son derece nazik hanımefendiye de bunu söyledim. Özel demekle anlatmak istediğim şu: Satı Annenin Mutfağı ticari bir kaygıyla faaliyetlerini sürdüren bir işletme görüntüsünde değil. Çok önemli bir nokta bu. Anadolu Üniversitesi’nin içerisinde yer alıyor olması da öğrenciler için bulunmaz bir nimet. Börekleri ve pastayı yerken aklımdan geçen tek bir şey vardı. O da son derece doğal oluşlarıydı.

Kalitesiz yağlarla yenilmez hale getirilmiş böreklerden, kötü kalite kremalarla içi doldurulmuş pastalardan sonra, konuk olduğumuz Satı Annenin Mutfağında kendimizi evimizde gibi hissettik. Patatesli, ıspanaklı, mercimekli olanlarından tattık. İki çeşit de pasta yedik. Yedik yemesine ama gönül isterdi ki Satı Annenin Mutfağından çıkmış her şeyi tadalım. Her yönüyle çok beğendim. Lezzetli, sağlıklı ve ucuz.

Öğleden sonra saat 4 gibi Satı Annedeydik. Hem haber vermeden gittiğimiz için hem de tüketildiği için biz tatma şansı bulamadık ama söylenenlere göre çeşitli bir yelpazeye sahiplermiş. Tarhana çorbalarından, semizotu salatalarına kadar özenle hazırlanmış pek çok farklı lezzetleri ve bu lezzetlerin de pek çok müdavimi varmış.  Tüketildiği için kalmamış dedim. Evet, burası önemli. Yani bu nokta Satı Annenin Mutfağını benim için özel kılan noktalardan bir tanesi. Burada kekler, pastalar, çorbalar sınırlı sayıda üretiliyor. Hemen servis ediliyor, hemen tüketiliyor. Böyle oluşu, hem Satı Annenin en büyük artısı bence. Ortaya koyulan her ürüne belli bir zaman ayrılmış ve bu da onları kıymetli yapıyor benim gözümde.

Balkonunda güzel bir çayın eşlik ettiği bir börek ziyafetinin düşüncesi, açıkçası tekrar gelmek isteği uyandırıyor içimde. Bizlerle ilgilenen güler yüzlü çalışanlarına ve sohbet ettiğimiz nazik hanımefendiye tekrar teşekkür ediyorum. Sen neler söyleyeceksin, Süha?

 

Süha: Satı Annenin Mutfağına uzun zamandır gitmek istiyorduk, Eskişehirli olup da bilmeyen yoktur kendisini. Hamur işleri konusunda, anne eli değmiş gibi, çok lezzetli ve sağlıklı olduğu tartışılmaz.

Börek ve diğer hamur işleri aslında ana yemekler kadar zor bir alandır. Hamurun lezzeti, malzemenin kalitesi ve yoğunluğu, kaliteyi doğrudan etkiler. Bir de pişirme faktörü var elbet. Satı Annenin Mutfağı’nda börekler başta olmak üzere tüm hamur işlerinde hazır hiçbir malzeme kullanılmamış. Dolayısıyla börekler çok sağlıklı. Margarin kullanılmamış. Onun yerine sıvı yağ tercih edilmiş. Tattığımız börek patatesliydi. Patatesin kıvamı, baharatı ve lezzeti çok güzeldi. Nuri senin de bahsettiğin gibi bu börekleri yerken diğer börekler fabrikasyon kalıyor adeta. Emek verildiği, uğraşıldığı her lokmada anlaşılıyor. Hafif olmasını da çok başarılı buldum. Elinizle yeseniz bile elinize yağ bulaşmıyor neredeyse. Ancak ağızda dağılabiliyor.

Mercimekli bükme, Eskişehir’de bir gelenek adeta. Başka şehirlerde çokça rastlamadım. Satı Anne’de mercimekli bükme harika yapılmış. Haşhaşlı hamur içinde mercimek müthiş bir uyum içerisinde sunulmuş bizlere. En çok beğendiklerim arasında ilk sıralarda.

Yaş pastaya gelince, sanırım şimdiye kadar yediğim en hafif, en taze ve en lezzetli pastaydı kendisi. Bunun da kıvamı, kremasının yoğunluğu ve kullanılan meyveler başarılı bir şekilde harmanlanmış.

Keke gelince, yine yiyebileceğiniz en hafif çikolata soslu kek olmuş. Üzerindeki sosu bile hazır değilmiş. Çok önemli ayrıntılar bence.

Sana katılıyorum Nuri, burayı güzel yapan en önemli noktalardan birisi de günlük ve taze yiyecek bulunması. Öğleden sonra giderseniz, çoğu çeşidin tükenmiş olduğunu göreceksiniz. Bir aile işletmesi sıcaklığında olan Satı Annenin Mutfağı günlük belli bir miktar üretim yapıyor. Endüstriyel olarak değil, annelerimizin yaptığı gibi klasik kek kalıplarında yapılması da yapılması da benim çok hoşuma gitti. Ayrıca biz yetişemedik fakat sulu yemek çeşitleri, kurabiyeler ve çok çeşitli salatalar, yine bu hünerli eller tarafından tek tek ve özenle hazırlanıyor.

Kullanılan malzemelerin kalitesi yanında, çalışanların güler yüzlü yaklaşımları da beni oldukça memnun etti. Acıktığımızda ev yemekleri yiyebileceğimiz, 5 çayı içmeye ve kurabiye yemeye gelebileceğimiz; balkonuyla,  Eskişehir manzarasıyla ve Anadolu Üniversitesinin temiz havasıyla çok memnun kaldığımız bir yer oldu burası.

LEZZET FİYAT-KALİTE AMBİYANS HİZMET
SÜHA 8 10 9 9
NURİ 9 10 9 9

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


üç × = 18