Saray Ocakbaşı 7,2/10

2 Ekim 2013 Çarşamba günü Saray Ocakbaşı’na gittik

Adres: Büyükdere Mah. Doktor Sadık Ahmet Cad. 26/A

Telefon: 0 222 239 6270

Web: http://sarayocakbasi.com/

Saray Ocakbaşı

Süha: Bugün Saray Ocakbaşı’nda güzel bir yemek yedik. Hem pek çok dostumuz tavsiye etmişti burayı, hem de öğrencilik yıllarında önünden sıkça geçtiğimiz için gitmek istiyorduk uzun zamandır. Saray Ocakbaşı’na ulaşım oldukça kolay, zira Osmangazi Üniversitesine giden tramvaya bindiğiniz zaman tam önündeki durakta inebilirsiniz.

Saray Ocakbaşı

Sevgili dostum Nuri ile her zaman yaptığımız gibi önce garson beyin tavsiyesini sorduk. Karışık ızgara ve lahmacun istedik.

Saray Ocakbaşı

Siparişlerden önce gelen atıştırmalıklar benim hep iştahımı açmıştır. Saray Ocakbaşı’nda da meze tabağı ve pofuduk ekmekten oluşan bir aperatif sunuldu. Ve yine tavsiye üzerine yeni yapılmış çiğköfte istedik. Acısı ve baharatı oldukça dengeli olan çiğköfteyi ana yemekler gelmeden bitirmişiz.

Saray Ocakbaşı

Lahmacunlardan başlamak gerekirse, hamuru oldukça ince ve çıtırdı. İç harcın lezzeti de oldukça yerindeydi.  Belki de özel lahmacun olduğu için 2 tanesi bir kişiyi doyuracak gibi görünüyordu.

Saray Ocakbaşı

Karışık ızgaraya gelince, etlerin marinasyonunu genel olarak başarılı buldum. Tavuklar ve etler yumuşak, sulu ve aromalıydı. Adanalar ise yine aromatik ve kendine has kokuları ile doyurucuydu.

Saray Ocakbaşı

Saray Ocakbaşı için sen neler düşünüyorsun Nuri?

Nuri: Saray Ocakbaşı uzun süredir merak ettiğimiz ve gitmeyi arzuladığımız mekanlardan biriydi senin de dediğin gibi Süha. Büyük bir iştahla girdiğimiz bu lezzet durağında hem gözümüz hem de karnımız iyice doysun istedik. İştah açıcı olarak lahmacun istedik.

IMG_20131002_164524_0 Saray Ocakbaşı

Lahmacunlar lezzetliydi. İkram olarak gelen aperatiflerle ve lahmacun ile yaptığımız giriş iştahımı açmaya yetti. Garson Bey’in tavsiyesi üzerine dayanamayıp istediğimiz çiğköfte de hem baharatlarının oranı, hem de tazeliği açısından standartların oldukça üstündeydi. Çiğköfte, hakkında rahatlıkla görüş ayrılıklarının yaşandığı, ortak payda bulmanın aslında pek de kolay olmadığı bir lezzet. Ben de elbette değerlendirmemi Eskişehir’in bize sunduğu fırsatlar çerçevesinde yapıyorum. Hal böyle olunca da Saray Ocakbaşı’na bir tebrik göndermeden çiğköfte mevzusunu kapatmak haksızlık olur diye düşünüyorum.

IMG_20131002_173143_0 Saray Ocakbaşı

İştah açıcıların, lezzetli oluşlarının yanı sıra bir o kadar da tehlikeli olduklarını gayet iyi bilen insanlar olarak bir noktadan sonra kendimizi ana yemek için frenledik demeyi çok isterdim ama maalesef bütün aperatifleri yemiş bulunduk. Yine de her zaman olduğu gibi iştahımız bizleri yarı yolda uğratmadı.

IMG_20131002_173306_0

İçinde tavukların, etlerin ve kebabın olduğu karışık ızgara ana menümüzdü. Etlerin kalitesi güzeldi. Lezzet yerli yerindeydi. Dikkatli bir terbiyeleme süreci işlendiği belliydi. Genel olarak memnun kaldığımı söylemeliyim.

LEZZET FİYAT – KALİTE AMBİYANS HİZMET
SÜHA 7 8 7 7
NURİ 7 8,5 7 6

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


altı + = 13