Pera Mantı 7,9/10

Çok değerli ziyaretçilerimiz, sizlerden aylarca ayrı kaldık. Bu süre zarfında ben vatani görevimi tamamladım. Fırsattan istifade eden sevgili Nuri de kısa bir Avrupa seyahati yaparak Avrupa’nın önemli şehirlerinde, farklı lezzetlerle buluşmuş. Ben de Adana’da askerlik yaparken, tahmin ettiğiniz gibi Adana Kebaplarının tadına bol bol baktım. Tüm bunları yaparken ikimiz de Eskişehir’i çok özledik. Eskişehir burnumuzda tüttü adeta.

Nihayet geldik ve yeni sezonun ilk durağına gitmek üzere yola koyulduk.

 

8 Haziran 2013 Cumartesi günü Pera Mantı’ya gittik.

Adres: Batıkent Mah. Şehit Nedim Sarı sokak No:12/B

Telefon: 0222 315 00 45

 

 

Süha: Sevgili Nuri, Kayseri mutfağı deyince akla ilk olarak mantı geliyor aklıma. Uzun zamandır dışarıda mantı da yememiştim. Pera Mantı, Kayseri Mutfağının en güzel örneklerini şehrimize taşımış. Doğal, katkısız ve %100 dana eti ile hazırlanan mantı çeşitleri çok hoşuma gitti. Kıymalı mantı yemeyenler ya da farklı lezzetler arayanlar için patatesli, mercimekli ve peynirli mantılar var. Hangi mantıyı seçtiğime gelmeden, mekândan biraz bahsetmek istiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pera Mantı Batıkent’te bulunuyor. Batıkent Eskişehir’imizin yeni kurulan yerleşim merkezlerinden. Oldukça lüks evlerin olduğu ve bir kısmının da inşaat halinde olduğu, şehre yaklaşık 5 km uzaklıkta olan bir yerleşim yeri. Zaten yeni tramvay hattı inşaatı başlamış. Bu da bu bölgenin daha da gelişeceğinin göstergesi. Pera mantı, kendisine olan ulaşımı kolaylaştırmak açısından tabelalar kullanmış.

Mekanın dekorasyonuna özen gösterilmiş. Masalar, tabaklar ve çatallar da yine oldukça kaliteli seçilmiş. Masada 3lü baharatlık ve tuz – karabiber var. Ayrıca mantı yanında ekmek sevenler için dilimli taze ekmek ve turşu da ikram olarak masamıza geldi. Ben tepsi mantısı istedim. Teflon bir fırın kabının içine tek tek ve özenle dizilmiş küçük mantılar, hafif pembeleşene kadar kızarmış. Üzerine yoğurt ve tereyağı ilave edilerek gelmiş. Arzunuza göre yoğurdunun sarımsaklı ya da sarımsaksız olmasını isteyebiliyorsunuz. Bir porsiyon mantı oldukça doyurucu. Anne mantısı kadar güzel ve lezzetli. Nuri, senin mantın da oldukça güzeldi.

Buradaki mantılar fabrikasyon değil, el yapımı Kayseri mantısı. Doğal ve kaliteli yemek yemek isteyenlerin sık sık uğrayacağı bir mekân olan Pera Mantı, yapım aşamasını görmek isteyen müşteriler için de mutfak bölümünü açık yapmış. Yani yapımı izleme şansınız var ve bu da kendine güvenen işletmelerin yaptığı güzel bir uygulama.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evet Nuricim, senin görüşlerin neler?

Nuri: Senin de dediğin gibi hem Eskişehir’den hem de Eskişehir’in lezzet duraklarından ayrı kaldığımız bu süre zarfından sonra, başlangıcı Kayseri Mantıcısı Pera Mantı ile yaptık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pera Mantı’da yediğim mantıdan çok memnun kaldım. Mantı, yapması en zahmet isteyen yemeklerin başında geliyor. Pera Mantı, mantılarının kalitesi konusunda oldukça iddialı. İddialı oluşlarının arkasında özgün mantı çeşitleri ve bu mantıların el yapımı oluşu geliyor. Biz bir porsiyon tepsi mantı ve special mantı siparişi verdik. Tepsi mantı bugüne kadar yediğim mantılardan farklıydı. Süha, senin de bahsettiğin gibi mantıların teker teker tepsiye dizilip fırınlanması çok hoş bir lezzet yaratmış. Biz sarımsaklı yoğurtlu istedik. Yoğurdu, sarımsağından; yağına, biberine kadar oldukça isabetli bir oranda kullanılmış malzemeler. Etlerin kalitesi son derece üst seviyedeydi ki bu da zaten bir mantıcıyı iyi ya da kötü yapan en önemli unsurlardan birincisi bence.

Mantıdaki kıyma boğucu bir yoğunlukta olduğu zaman, mantı yemek benim için çok da kolay olmuyor fakat Pera Mantı bu konuda da takdiri hak ediyor, çünkü kullanılması gereken kıyma miktar çok iyi etüt edilmiş. Her bir mantının oldukça küçük olduğunu vurguladıktan sonra el yapımı olduklarını da tekrar hatırlatırsam, okuyucularımız ne demek istediğimi sanırım anlayacaklardır. Hatta  sen de bilirsin ki, hanımların mahareti, bir kaşığa sığdırabildikleri mantı sayısı ile ölçülür.

 

LEZZET FİYAT-KALİTE AMBİYANS HİZMET
SÜHA 9 8.5 7,5 7
NURİ 9 8.5 7 7

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 × beş =