Özbesin Kebap 8,9/10

6 Ekim 2012 Cumartesi günü Özbesin Kebap’a gittik.

Adres: Batıkent Mahallesi Gerekli Sokak No:29

Telefon:0222 320 18 18

Süha: Nuri bugün Özbesin Kebap’a gittik. Uzun zamandır gitmek istiyorduk aslında. Nasıl buldun burayı ve yemeklerini?

Nuri: Bugünkü lezzet durağımız olan Özbesin, Bursa yolu üzerinde yer alıyor. Özbesin’i konsept olarak çok hoş bulduğumu söylemeliyim. Burada alt kat market olarak tasarlanmış. Yemek yemek için geldiğinizde alt kattaki marketten de alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Bu, Özbesin’i farklı kılan noktalardan bir tanesi. Ancak Özbesin’de beni cezbeden pek çok özellik daha var. Açıkça söylemeliyim ki, burası et yemek isteyenler için bulunmaz bir nimet.

Biz Özbesin’de yiyebileceğimiz kadar çeşidi tatmak istedik bu yüzden de tepsi kebabı sipariş ettik. Ve de elbette, Özbesin’in medarı iftiharı olan cağ kebabı… Tepsi kebabının lezzetine geçmeden önce sunumu oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim. Adanalardan, köftelere, tavuklardan kaburgalara, közlenmiş domates-biberlerden mantarlara kadar dört dörtlük bir et ziyafeti için gereken her çeşit Özbesin’in tepsi kebabında mevcuttu. Lezzetlerini oldukça başarılı oldum. Fakat Cağ kebabına da ayrı bir parantez açmazsam haksızlık yapmış olurum. Yetkililerle ettiğimiz sohbetten öğrendiğim kadarıyla Eskişehir’e cağ kebabını getiren usta Özbesin’deymiş. Kendisini tebrik etmek istiyorum çünkü harika bir kebap ortaya koymuş.

Özbesin’de unutmadan söylemek istediğim bir ayrıntı daha var. Garson beyefendi ve hanımefendiler inanılmaz derecede nazikler. Özbesin’de kıymetli birer misafir olarak görülüyorsunuz. Yemeğimizi bitirdiğimizde garson bey yanımıza gelip memnun kalıp kalmadığımızı sordu. İşte ben bir mekânda bu tarz bir olayla her zaman karşılaşmak isterim. Bu davranış son derece hoşuma gitti. Takdirle karşılıyorum ve de bu hususun son derece önemli hatta önemlinin de ötesinde elzem olduğunu belirtmek istiyorum.

Özbesin’de size verilen değer mekânın ambiyansıyla da birleşince, sanki bir restaurantta değilmişsiniz de bir malikanede misafirmişsiniz gibi hissediyorsunuz. Hem lezzetiyle, hem güler yüzlü çalışanlarıyla hem de şık döşenmiş mekânıyla Özbesin beni tatmin etmeyi başardı. Kendilerine teşekkür ediyorum. Senin izlenimlerin nasıl Süha?

Süha: Özbesin Kebap’ta girer girmez farklı bir konsept olduğunu anladım. Tavan dekorasyonundan sandalyelere kadar özenle seçilmiş. Avizeler yine uyum içerisinde. Çevre yoluna ve Eskişehir’in dağlarına bakan sakin bir manzarası var. Gündüz de güzel, gece de ayrı güzel. İlk kat ocak başı olarak düşünülmüş. Burada masa sandalye mevcut. Ocakbaşı kültürünü sevenler için güzel bir yer alt kat. Ayrıca fotoğrafta da gördüğünüz gibi cağ kebabı da yine burada yapılıyor. Biz bir üst katı tercih ettik.

Yemeklerden önce gelen iştah açıcılar benim hoşuma gidiyor. Burada çiğ köfte ikram olarak geldi. Acısı normal tadı gayet yerindeydi.

Yemeklere gelince, tüm lezzetlerden tadabilmek için tepsi kebabı istedik. Ayrıca garson beyin tavsiyesi ile bir şiş cağ kebabı aldık. Eskişehir’de cağ kebabı yiyebileceğiniz en güzel yerlerden biri Özbesin Kebap. Özel marine edilmiş etin odun ateşinde yavaş yavaş pişmesi, hem eti yumuşatmış, hem de ayrı bir lezzet katmış.

Senin de dediğin gibi, tepsi kebabında kaburgadan tavuğa, köfteden kuzu şişe, adanadan salataya kadar her şey vardı. Öncelikle etlerin son derece kaliteli olduğunu söylemeliyim. Yumuşak ve dinlendirilmiş etler çok lezzetliydi. Yanına da bolca lavaş geldi. Ayrıca daha önce tepsi kebabında mantar görmemiştim. Mantar seven biri olarak bu közlenmiş mantarı görmek beni çok mutlu etti. Yine közlenmiş biberler ve domatesler renk ve lezzet katmış. Salatalar taze doğranmış, soğan sumakla tatlandırılmış. Üzerlerine maydanoz yaprakları serpilmiş. Hiçbir baharata ihtiyaç kalmadı, ancak masada baharat tabaklarını görmek güzeldi.

Benim yemekler kadar önemle üzerinde durduğum hizmet kategorisinde Özbesin Kebap benden tam not aldı. Tam anlamıyla kusursuz bir hizmet anlayışı vardı. Senin de değindiğin gibi, yemek sonrası garson beyin yaklaşımını ben de çok beğendim. Yemek hakkında bizi bilgilendirmesi de çok güzeldi. Açıkçası ilk kez böyle bir tutumla karşılaştık. Yemek sonrasında hemen ıslak mendiller ve şeker tabağı geldi. Ardından ikram edilen çay ise evde içtiğimiz çaylar kadar kaliteliydi. Çalışanların güler yüzlü ve anlayışlı olduğu Özbesin Kebaptan mutlu bir şekilde ayrıldık.

 

LEZZET FİYAT-KALİTE AMBİYANS HİZMET
SÜHA 8 8 9 10
NURİ 8 9 9 10

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


yedi − = 2