Kebabistan 8,5/10

9 Aralık 2012 Pazar günü konuk gurme, fotoğraf sanatçısı Sayın Nafiz Emre Konuralp ile Kebapistan’a gittik.

Telefon: 0222 325 04 54

Adres: Yeni Bağlar Mah. Eti Caddesi No:15

Süha: Bugün çok değerli konuğumuz, fotoğraf sanatçısı ve http://www.nafizemrekonuralp.com/ sitesi sahibi Nafiz Emre Konuralp ile sadece kebap yapan otantik bir yere gittik. Nafiz Bey, kısa bir değerlendirme yapacak olursak, Kebapistan hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Nafiz: Öncelikle yemeğe başlamadan gelen ikramlar gayet güzeldi. Yemeğinse çok kaliteli etlerden yapıldığı belliydi. Özellikle etlerin marine edildiği sos lezzetliydi. Etler yumuşaktı. Biz tavsiye üzerine tepsi kebabı istediğimiz için Adana kebap, haşhaş kebabı, patlıcan kebabı et ve tavuktan oluşan bir yemek yedik. Baharat dengesi ve acısı tamdı. Ben çok acı yiyemem, ama acısı yerindeydi. Onun haricinde patlıcan kebabını daha önce yememiştim. Beğendim. Buranın patlıcanlarının özel olarak Urfa’dan geldiğini duymuştum. Özellikle Adanayı çok beğendim. Tavuğun aromasını beğendim. Genel olarak her şey tamdı. Hele ayran fevkaladeydi. Doyurucu bir yemekti. Bu gramajda et için fiyatı da oldukça makul buldum. Yediğim et hem lezzetli hem kaliteliydi. Fiyat kalite tam puanı hak ediyor bence. Ambiyansı da beğendim. Arkada yerde oturup da yemek yemek isteyenler için yer olması güzel. Burada canlı müzik olduğunu biliyorum. Yemek yerken yöresel müzikler gayet hoş oluyor.

Süha: Yemeklerimizden önce gelen mezeler, çiğköfte ve ayran mutlu etti beni. Özellikle ayranın tadı ve sunuş şekli çok güzeldi. Ayranı fotoğrafta gördüğünüz bakır kaptan, kaşık kaşık içiyorsunuz. Ben daha önce böyle bir sunum görmemiştim. Çok beğendim. Her zaman yaptığımız gibi ustanın tavsiyesi üzerine ve her lezzetten tatmak için karışık kebap tarzı, tepsi kebabı istedik. Nafiz Bey’in de dediği gibi, etlerin kalitesi ön planda tutulmuş. Çıkışta usta ile yaptığımız kısa sohbette ürünlerin çoğunun Urfa’dan geldiğini öğrendik. Zaten ustamız müşteri memnuniyetini ve ürün kalitesini çok önemseyen biri. O nedenle içimiz rahattı. İçli köfte, çiğköfte ve diğer iştah açıcıların hepsi ayrı ayrı çok güzeldi. Adana kebabın lezzeti harikaydı. Haşhaş kebabını da ilk kez yedim ve çok beğendim. Burada onlarca çeşit kebap bulabilirsiniz. Yeri gelmişken söyleyeyim, burada sadece kebap var. Pide çeşitleri yok. Bu da kebap konusunda ne kadar uzman olduklarını belli ediyor.

Nuri: Kebapistan ile ilgili düşüncelerimi aktarmadan önce fotoğraf sanatçısı Sayın Nafiz Emre Konuralp’e teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Kendisiyle çok keyifli bir akşam geçirdik.

Kebapistan ambiyansıyla, yöresel müzikleriyle, daha kapısından girer girmez bende çok hoş bir izlenim uyandırdı. Biz üç kişilik tepsi kebabı istedik. Fakat tepsi kebabının öncesinde masamıza gelen ara lezzetlere değinmeden edemeyeceğim. Urfa yöresine özgü lebeni çorbası, baharatlarla lezzetlendirilmiş domates salatası ayrıca içli köfte ve çiğ köfteden oluşan iştah açıcıları son derece güzel buldum. Bunlardan başka özellikle söylemek istediğim bir de Urfa yöresine özgü ayranları var. Hem lezzetiyle hem de sunumuyla enfesti. Oldukça memnun kaldım. Tepsi kebabı, et yemekten zevk alan kimseler için harika bir tercih. Kebapistan’daki tepsi kebabının içinde adana, patlıcan kebabı, kuzu şişler, tavuklar ve de Urfa yöresine özgü Haşhaş Kebabı var. Etlerden çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Haşhaş Kebabını da Eskişehir’de Kebapistan haricinde bir yerde yiyebilmek sanırım çok kolay olmayacaktır.

Değinmek istediğim ve hoşuma giden bir diğer konu da Kebapistan’ın ismine yakışır şekilde sadece ve sadece Kebapla uğraşan bir mekan olmasıydı. Haşhaş kebabı, simit kebabı gibi lezzetleri Eskişehir’e getirmesi açısından bir teşekkürü hak ediyor Kebapistan.

Grup halindeki gelişlerde köşede yer alan otantik sofraya da oturabiliyorsunuz. Şark köşesinde yer sofrasında oturup özel sunumuyla gelen Urfa ayranını içmek, ardından kebaplarla dolu mönüden bir kebap seçip afiyetle yemek oldukça hoş olurdu. Biz çay içmeyi tercih ettik ama kahve fincanlarından anlayabildiğim kadarıyla Kebapistan’da kahve içmek de oldukça hoş olacaktır. Bizlere bu lezzet değerlendirmemizde eşlik eden konuk gurmemiz sayın Nafiz Emre Konuralp’e tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

LEZZET FİYAT-KALİTE AMBİYANS HİZMET
E. Nafiz Konuralp 9 10 9 10
Süha 8,5 8,5 7 8
Nuri 8 8 8 8

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 − bir =