Dondurmam Gaymak 9,4/10 *

* Bu sayfadaki puanlamalar ve yorumlar, 11 Temmuz 2012 günü ziyaretimiz baz alınarak yapılmıştır. İşletme devredilmiş olup ismi “Estado” olarak değiştirilmiştir.

11 Temmuz 2012 Çarşamba günü konuk gurme, Osmangazi Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Ercan ÇATAK ile birlikte Dondurmam Gaymak’a gittik.

Adres: Bursa Yolu 5.km ( Güçlü Otomotiv – Audi / Volkswagen Servisi sonrası ) Eskişehir

Telefon: 0 222 313 0390

Süha: Sayın Ercan Hocam, önce sizden başlayalım. Nasıl buldunuz bu mekanı?

Dr. Ercan ÇATAK:  Çocukluğumuzda hep böyle dondurma severiz, ama o dondurmaların tadını sonra hiç bulamayız ya, burası hakikaten o eski dondurmaların lezzetini yaşayabileceğimiz bir mekan. Burada gerçekten dondurma yedim diyebiliyorsun. Kesme dondurma benim favorimdir zaten. Tadı müthişti. Diğer taraftan kadadut dondurması şerbet değildi, sadece meyvelerden yapıldığı çok barizdi. Çok da güzel, lezzetliydi ve ikisinin bir arada sunulması çok hoş, tatlılar akılda kalıcı bir şekilde etkiliydi. Tatlıların hepsi birden güzeldi, aslında şerbetli tatlı olarak hepsinin içeriği aynı belki ama çok farklıydı hepsi, kimi daha gevrek, kimi daha yumuşak. Bir arada iyi sunulmuş. Ayrıca bu tarhana da  farklı bir lezzet kattı, dondurmaların tadını ortaya çıkardı. Çikolatanın karabiberi gibi oldu. Lezzet açısından bence, güzel bir yemeğin üzerine yiyilebilecek en iyi dondurmaydı.

Hizmet açısından, kapıda karşılandık. Havası iyi, havadar bir yer. Şehirden daha serin. Dondurmanın yenebileceği mekan olarak en iyisi belki.

Nuri: Dondurmam Gaymak’la ilgili söylenecek çok söz var aslında. Burası, Eskişehir-Bursa yolu üzerinde yer alan bir yer. Biz hususi olarak dondurmamızı yemek üzere burayı seçtik. Buradan ayrılırken de ne kadar doğru bir karar verdiğimizi çok daha iyi anladık. Ortaya çeşit çeşit fıstıklı tatlılardan oluşan bir tabak istedik. Her birimize de meşhur Maraş kesme dondurması ve sadece meyveden mamul karadut dondurması sipariş ettik. Ayrıca Maraş’a özel kuru tarhanalardan da aldık. Lezzetlerine açıkça söylemek istiyorum ki hayran kaldım. Kuru tarhanalar, dondurmanın yanında yenmesi için üretilmiş desek yeridir. Öyle güzel açtı ki dilimizdeki almaçları. Gerçekten bu lezzeti, bu harika tatları bulmak günümüzde artık o kadar kolay değil.  Böyle bir lezzet şehrin tam ortasında olsaydı zannedersem kapısında kuyruk olurdu. Kendilerini bu istikrarlı çizgide devam ettikleri için tebrik ediyorum. Hocamız Dr. Ercan Çatak’a da bir kez daha bizlerle beraber oldukları için teşekkürlerimi sunuyorum.

Süha: Ben de değerli hocamız Dr. Ercan Çatak’a teşekkürlerimle başlamak istiyorum lezzet değerlendirmemize katıldığı için. Dondurmam Gaymak Bursa yolu üzerinde küçük şirin bir yer. Şehrin dışında olması, havasının biraz daha serin ve temiz olmasını sağlıyor. Etrafınızda büyük kavak ağaçları var ve trafik gürültüsü yok. Şehirden ve sıcaktan bunalmış insanların ferahlama yeri adeta. Burada en iyi dondurmaları yerken, en güzel tatlıları da tatma imkanı bulabildik. Maraş’ın kesme dondurması, soğuk tabaklarda servis ediliyor. Bu da dondurma işini gayet iyi bildiklerini gösteriyor. Kesme dondurma, üzerinde fıstık ile servis ediliyor. Biz kesme dondurmanın yanında karadut dondurması istedik. Bu dondurmayı yerken dut tadını kesinlikle hissediyorsunuz. Tatlılara gelince, Maraş’ın fıstıklı tatlılarından denedik. Muhteşem tadı olan bu tatlılar dondurmaya çok güzel eşlik ediyorlar. Tereyağı ve şerbet dengesi mükemmel. Dondurmanın yanında bir de kuru tarhana istedik. Bu tarhanayı kesme dondurmayla yediğimizde ayrı bir lezzet, karadut ile yediğimizde ayrı bir lezzet aldık. Cips tadında çok lezzetli ve mis kokulu tarhanaları ayrıca satın da alabilirsiniz.  Ben burayı çok beğendim. Lezzet olarak tam puan aldı benden. Hizmet olarak kapıda karşılanmamız, sıcak ve samimi bir ortamda hizmet almamız beni çok mutlu etti. Maraş’ın bu harika lezzetlerini biz Eskişehirlilere sunan kişilere teşekkürlerimi sunuyorum.

LEZZET FİYAT-KALİTE AMBİYANS HİZMET
ERCAN ÇATAK 9,5 10 8 10
SÜHA 10 10 8 10
NURİ 9 10 8 10

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 4 = bir