Buket Lahmacun 9,5/10 (kapanmıştır)

 

24 Eylül 2012 Pazartesi günü Buket Lahmacun & Kebap’a gittik.

Adres: İstiklal Mah. Başarılı Sk. No:7 Eskişehir

Telefon: 0222 233 21 50

Web: http://buketlahmacun.com/

Nuri: Buket Lahmacun, Eskişehir’in belki de en çok bilinen sokağı Adalar’ın hemen arkasında kalıyor. Bu yüzden konum olarak oldukça güzel bir yerde. Ambiyans olaraksa beni etkilemeyi başardığını söylemeliyim. Duvar kağıtlarından, masa sandalyelerin kalitesine kadar benden tam puan aldı. Ama şunu da söylemeliyim, Buket Lahmacun’da benden tam puan alacak tek kategori ambiyans değil. Burada hoşuma giden şeyler oldukça fazla. İstersen anlatmaya yediğimiz muhteşem lahmacun ve pidelerle başlayayım, Süha.

Lahmacunlar, gerek içeriğiyle gerekse pişirilme kalitesiyle beni çok mutlu etmeyi başardı. Gerçekten çok kaliteli bir et kullanıldığı, yediğinizde ağzınızı dolduran muhteşem aromadan anlaşılıyordu. Büyük bir iştahla ve beğeniyle yedim bütün lahmacunlarımı. Tadı damağımda kaldı demek, gerçekten abartı olmayacak. Ardından yediğim pidelerse en az lahmacunlar kadar etkileyiciydi. Lezzet bakımından üst düzey tatlardı. Esasında lahmacun ve pideler bir yetişkinin tıka basa doyması için yeterliydi. Ancak Buket’te lahmacun ve pidelerden o denli memnun kaldık ki kendimizi bir Adana Kebap yemekten alıkoyamadık.

Adana Kebabı çok merak ederek, büyük ümitlerle sipariş ettik. Ne kadar doğru bir karar verdiğimizi kebabı ağzımı götürür götürmez anladım. Kebabın üzeri yağda hafif kızartılmış lavaşlarla örtülmüştü. Açıkçası bir lavaşın ne kadar etkileyici olabileceğini Buket’te öğrendim. Kızarmış lavaşta o müthiş baharatla yollarımızın kesişmesi mutluğuma mutluluk kattı. Kebaplarda harika bir et kullanılmış. Böyle bir lezzetle karşılaştığım için kendimi şanslı saydım.

Ne olduğunu pek anlayamadık Süha ama lahmacunları, pideleri ve kebapları yedikten sonra bile aklımızın bir köşesi hala menüdeki diğer lezzetlerde kaldı. Kaldı kalmasına ama maalesef midemizdeki boşluk da bizim arzularımızla paralel değildi. Hal böyle olunca durmak zorunda kaldık.

Biz durduk ama bu sefer de Buket Lahmacun durmadı. Yediğimiz müthiş yemeklerin üstüne bir de tatlı ikram edildi. Helvayı da çok başarılı buldum.

Doğu kültüründeki müthiş misafirperverlikten olsa gerek garson beyefendiler de son derece ilgili ve naziktiler. Bu akşam bizim için uzun ve keyifli bir lezzet durağı oldu Buket Lahmacun & Kebap. Böylesi lezzetleri gerçekten çok uygun fiyatlardan Eskişehirlilerin beğenisine sunan bu işletmeye derin teşekkürlerimi iletiyorum.

Süha: Ben, Buket Lahmacunun ambiyansından başlamak istiyorum önce. Mekan zevkle dekore edilmiş. Tavan ışıklandırmaları göz yormayan ve duvar kâğıdı üzerinde çeşitli görsel oyunlar yapan güzel bir tonda seçilmiş. Bu tasarım sayesinde üst kat son derece geniş ve ferah görünüyor. Masa ve sandalyeler bu dekorasyonla gayet uyumlu. Üst kattaki katlanır camlar sayesinde adalara bakarak yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Biz her zaman yaptığımız gibi garson beyden yardım istedik. Buranın adından da anlaşılacağı üzere, lahmacununu yememiz gerektiğini öğrendik. Yine tavsiye üzerine pide istedik. Sonra dayanamayıp bir de kebabın tadına baktık.

5 çeşit salata – meze hemen önümüze geldi. Soğanın maydanozun ayrı ayrı gelmesi, yine salatanın ayrı tabakta gelmesi hoşuma gitti.

Çok abartılı cümleler kurmak istemiyorum, ancak son zamanlarda yediğim, tartışmasız en iyi lahmacun buydu. Alışık olduğumuz lahmacun şekli yok. Çok büyük olmayan, fotoğrafta da görüldüğü gibi ince uzun elips şeklinde lahmacunlar. Hamuru beni büyüledi. Tuzu, kokusu muhteşemdi. Bu lahmacundan sonsuz tane yiyebilecekmiş gibi bir duygu beliriyor insanda nedense. Pide de aynı şekilde, hamuru büyüleyici. Kuşbaşı etler ise tam anlamıyla lokum gibi. Yazarken bile ağzımın sulanmasına engel olamıyorum. Lahmacun konusunda benim şimdiye kadar gezdiğimiz yerler arasında bir numarama yerleşti Buket Lahmacun.

Nuri seninle toplamda 4 lahmacun ve 1 pide yememize rağmen; ortamın büyüsünden olsa gerek, kebaptan da tatmazsak çok şey kaçıracağımız izlenimine kapıldık. Bana Diyarbakır’da yaşadığım yılları anımsattı, nedenini bilmiyorum. Adana kebap kokusu ile, tuzu oranı ve lezzeti ile yüksek puanları hak ediyor. Çok fazla söyleyecek söz bulamıyorum.

Bir noktayı az kaldı unutuyordum. İyi ki kebap yemişim dediğim noktalardan biri de kebapla gelen baharatlı lavaş. O nasıl bir baharatlı pidedir anlayamadım. Kebap yağında kızarmış ve beyninizde lezzet fırtınası kopartan baharatlarla harmanlanmış lavaşın tadı müthiş. Müthiş. Yani kebap kadar lezzetli olmuş bu lavaş adeta.

Tabaktaki yoğurda da son olarak değinip puanlamaya geçmek istiyorum. Yoğurt çok lezzetli ve aromatikti.

Çalışanların temposu ve gösterdikleri çabayı görmezden gelmek haksızlık olur. Kendilerini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Ustaların da ellerine sağlık diyorum.

LEZZET FİYAT- KALİTE AMBİYANS HİZMET
SÜHA 9 10 10 9
NURİ 9 10 10 9

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 3 = yirmi dört