Ar Kebap 7,4/10

9 Eylül 2012’de Ar Kebap’a gittik.

Adres: Vişnelik mah. Atatürk Bulvarı No:124\B Eskişehir

Telefon: 0222 224 22 11

Evet, uzun bir ara oldu Nuri, Ramazan ve yaz tatili nedeniyle lezzet duraklarımızdan biraz uzak kaldık. Hatırlarsan, Eskişehir Ar Kebap’a mutlaka gitmemiz gerektiğiniz yazan e-postalar almıştık. Biz de yeni sezonu, Eskişehir’de kebap diyince akla ilk gelen yerlerden biri olan Ar Kebap’ta açmak istedik. Neler söylemek istersin bu ünlü kebapçı hakkında Nuri.

Nuri: Bir Eskişehirli olarak benden Eskişehir’in en iyi kebapçılarını saymamı isteseler aklıma mutlaka Ar Kebap da gelirdi. Burası Eskişehir’in ünlü, rağbet gören kebapçılarından birisi. Yemeğe geçmeden masalarda yer alan bir gazete kupürü dikkatimi çekti, ondan bahsetmek istiyorum. Zannedersem Hürriyet gazetesiydi. Türkiye genelindeki kebapçılar arasında yapılan bir sıralamada Eskişehir Ar Kebap, en iyiler listesine girmeyi başarmış. Ar Kebap’ın güzel bahçesinde oturmaya, bu etkileyici gazete kupürü de eklenince iştahım iyice açıldı. Garson beyin tavsiyesiyle Beyti kebap yemeyi tercih ettik. Ayrıca fındık lahmacun ve salata da istettik. Ben ana yemeğin yanında fındık lahmacunları çok seviyorum. Hem yemesi keyifli oluyor hem de fazla karın doyurmuyor.

Ana yemeğimiz olan Beyti benim çok hoşuma giden bir kebap türü. Ar Kebap’ta beyti kebapın sunumu gayet hoştu. Tabakta közlenmiş domates, biber, yoğurt ve salatadan oluşan hoş bir çeşitlilik vardı. Etin kalitesi konusunda Ar Kebap bir teşekkürü, alkışı kesinlikle hak ediyor. Yani bazen yağ oranı o kadar abartılıyor ki, et mi yiyorsun yoksa başka bir şey mi belli olmuyor. Maliyeti düşürmek için ete yapılan her türlü müdahaleyi çirkin buluyorum. Ancak, Ar Kebap bizlere son derece kaliteli etler sundu. Bunu çok beğendim. Zaten çıkışta sohbet ettiğimiz beyefendi Ar Kebap’ın dışarıdan kesinlikle et almadığını, etleri bizzat kendi hayvanlarından tedarik ettiklerini belirtti. İşte bu nokta büyük işletmelerin farkını ortaya koyuyor. Ben de gönül rahatlığıyla ve keyifle yenebilecek bu yemekten ötürü kendilerine teşekkür ediyorum. Süha bir de seni dinleyelim.

Süha: Şimdi Ar Kebap Atatürk Bulvarının çok güzel bir köşesinde. Bahçesi de gayet hoş, biz de dışarıda oturmayı tercih ettik. Fotoğraflar, havanın kararmasıyla birlikte biraz karanlık çıkmış olabilir. Ben değerlendirmeye yemeklerle başlamak istiyorum. Her zaman yaptığımız gibi garson beyden tavsiyeler istedik. Bize ne tavsiye edersiniz sorusuna aldığımız cevaplar üzerine, Beyti kebabını seçtik. Bir de salata ve fındık lahmacun istedik. Çiğköftem şimdi geldi diyen garson beyin tabağı masamıza bırakmasıyla, bekliyor olmadığımı bir lezzeti de tatma imkânı bulduk. Böylelikle ağzımız şenlenmiş oldu, çiğköftenin fiyatı da oldukça makuldü. İkram olarak bir meze tabağı geldi, mezelerin lezzeti gayet yerindeydi. Yanında gelen bol susamlı ekmekle birlikte yemek öncesi atıştırmak benim hoşuma gidiyor. Ana yemek hemen gelmedi mezeler. Bu süre de benim için çok önemli. Bazı yerlerde neredeyse mezelerin tadı damağınızda kalıyor, hemen önünüze ana yemeği koyuveriyorlar. Aperatifleri bitirmek üzereydik ki ana yemeğimiz geldi. Görüntü, sunum ve koku oldukça güzel ve iştah kabartıcıydı. Beytinin eti çok güzeldi. Kuyruk yağı ve et oranı mükemmeldi. Nuri senin de bahsettiğin gibi, görüştüğümüz yetkiliden Ar Kebap’ın etlerini kendi hayvanlarından sağladıklarını öğrendik. Et severler için önemli bir detay. Güvenle ve lezzetle yedim ben.

Kebapta tereyağının ağır kokusu yerine hafif bir aromayla karşılaştık. Bazı kebaplarda tereyağı ve salçalı sos dengesi bozulabiliyor. Ar Kebapta bu denge başarılıydı. Beytiler salçalı sosta yüzmüyordu. Ortada bulunan yoğurt lezzetli ve kıvamlıydı. Sulanıp tabağı ıslatmaması hoşuma gitti.

Fındık lahmacunlara gelince, incelik, çıtırlık ve lezzet konusunda başarılı buldum.

Benim için doyurucu bir akşam yemeği oldu. Çalışanların da güler yüzlü, anlayışlı ve hoşsohbet olduklarını söylemeliyim.

 

LEZZET FİYAT-KALİTE AMBİYANS HİZMET
SÜHA 8 7 7 8
NURİ 8 7 7 7

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 7 = yirmi sekiz